Next

    Choose Sport: Choose Region:

    HS SportsDesk: Feb/March, 2010

    by msg varsity on
    Mon, Apr 5, 2010 10:25 AM

    Updated Tue, Mar 22, 2011 9:13 PM
    HS SportsDesk: Feb/March, 2010

    High School SportsDesk airs on iO Channel 14, Monday through Friday from 7 p.m. to 8 p.m., with an encore presentation each night from 10 p.m. to 11 p.m.

    Below find links for line-ups and shows from February and March, 2010.

    To read weekly columns written by High School SportsDesk anchors Jared Greenberg and Shawna Ryan—as well as other MSG Varsity personalities, CLICK HERE.

     

    Wednesday, 3/31/10 – CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Sachem North v. West Islip (LI Boys Lacrosse)
    Bria Hartley Selected to Parade All-American First Team
    Long Island Baseball Previews: Matt DeMitroff of Manhasset
    Adam Moossmann of Northport
    Shawna Discusses Long Island Baseball with Gregg Sarra
    Cardinal Spellman v. Fordham Prep (NYC Boys Volleyball)
    North Rockland v. Lakeland-Panas (NY Girls Lacrosse)
    Marlboro Lacrosse Preview (NJ Boys Lacrosse)
    Courtside with Kevin Devaney Jr.
    Mountain Lakes & Parsippany Announce New Coaches (NJ Football)
    Hackensack Baseball Preview (NJ Baseball)
    Westhill Baseball Preview (CT Baseball)
    Joe Lombardi’s Long Island Lacrosse Preview (LI Boys Lacrosse)
    Darien Volleyball Preview (CT Boys Volleyball)
    Westhill Girls Soccer Team Receives Championship Rings (CT Girls Soccer)
    Student Spotlight: Melissa Rohr (Bethpage HS, LI) – Soccer & Lacrosse
    Nanuet’s Biggest Fan: John Lee Thompson

    Tuesday, 3/30/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW

    Basketball Wrap-Up Special

    - Kyrie Irving Sits Down With Jared & Shawna

    - Lou Brogno, Mike Quick, Kevin Devaney Jr. & Gregg Sarra Discuss 2009-2010 Boys Basketball

    - Bria Hartley Talks with Jared & Shawna

    - Lou Brogno, Keith Irizarry, Tara Petrolino & Gene Golda Discuss 2009-2010 Girls Basketball

    - Behind the Scenes with Kyrie Irving & Bria Hartley

    Monday, 3/29/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Sachem East v. Christ the King (NY Girls Basketball)
    Boys & Girls v. Christ the King (NY Boys Basketball)
    Irvington v. St. Mary’s of Lancaster (NY Girls Basketball)
    St. Anthony’s v. Averill Park (NY Girls Basketball)
    Nichols v. LI Lutheran (NY Boys Basketball)
    John Glenn v. Miller Place (LI Girls Lacrosse)
    Center Moriches v. Comsewogue (LI Girls Lacrosse)
    Horace Greeley v. Mamaroneck (NY Girls Lacrosse)
    Darien Girls Lacrosse Preview (CT Girls Lacrosse)
    Fairfield Prep Boys Lacrosse Preview (CT Boys Lacrosse)
    Irvington Girls Basketball Head Coach Gina Maher Inducted into NY State Basketball Hall of Fame
    New Jersey Hockey Hall of Fame
    Freeport v. Jericho (LI Softball)
    Miller Place v. Babylon (LI Baseball)
    Holy Trinity v. Chaminade (LI Boys Volleyball)
    Carey v. Bethpage (LI Boys Volleyball)
    Great Neck South v. Hempstead (LI Boys Volleyball)
    Holy Trinity v. St. John the Baptist (LI Boys Lacrosse)
    Southampton v. Brentwood (LI Boys Lacrosse)
    Oceanside v. Jericho (LI Boys Lacrosse)
    Madison Boys Lacrosse Preview (NJ Boys Lacrosse)
    Marj Trifone Nominated for National Coach of the Year (CT Swimming)

    Friday, 3/26/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Irvington v. LI Lutheran (NY/LI Girls Basketball)
    Goldstein v. St Mary’s (Lancaster) (NYC Girls Basketball)
    Medgar Evers vs Averill Park (NYC Girls Basketball)
    Manhasset vs Massapequa (LI Girls Lacrosse)
    Valley Stream vs Wheatley (LI Boys Lacrosse)
    Mattituck/Greenport/Southold vs Babylon (LI Boys Lacrosse)
    Hastings vs Tappan Zee (NY Boys Lacrosse)
    Staples Baseball Preview (CT Baseball)
    Hit the Ice with Steven Gelbs
    Floral Park vs Sewanhaka (LI Softball)
    Hewlett vs Wheatley (LI Softball)
    Seaford vs New Hyde Park (LI Softball)
    Bronx Leadership vs Grace Dodge (NYC Softball)
    American Studies vs Banana Kelly (NYC Softball)
    Ruth Lovelace Feature (NYC Boys Basketball)
    MSG Varsity V Awards
    Section 1 All-Star Game (NY Boys Basketball)
    Empire Challenge Segment w/ Boomer Esiason and Mike Quick (LI/NYC Football)
    School Spirit Mania: Electrifying 8
    Xavier vs New Rochelle (NY Boys Rugby)
    Sound Bite of the Week
    High Five Plays of the Week

    Thursday, 3/25/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Bria Hartley named NYS Miss Basketball (LI Girls Basketball)
    Bedford Academy Preview (NYC Boys Basketball)
    Leon Goldstein Preview (NYC Girls Basketball)
    Adlai Stevenson v. Riverdale Kingsbridge Academy (NYC Softball)
    Tri-State Lacrosse Report: West Islip HS, LI; Greenwich, CT; DePaul HS, NJ; Fordham Prep HS, NYC; Mamaroneck HS, NY
    Clarkstown North v. Fox Lane (NY Girls Lacrosse)
    Daquan Brickhouse Talks About Central Connecticut State University
    CYP Tournament (AAU Basketball)
    MSG Varsity V Awards
    Roosevelt Educational Campus v. Columbus (NYC Boys Volleyball)
    Truman v. Lehman (NYC Boys Volleyball)
    Wings Academy v. Riverdale Kingsbridge Academy (NYC Baseball)
    Mount Saint Michael Preview (NYC Baseball)
    Massapequa v. Syosset (LI Boys Ice Hockey)
    Clarke v. Floral Park (LI Girls Lacrosse)
    East Meadow v. Herricks (LI Girls Lacrosse)
    Seaford v. Freeport (LI Girls Lacrosse)
    Kings Park v. Eastport South Manor (LI Softball)
    Lynbrook v. Freeport (LI Softball)
    Wall HS Preview (NJ Softball)
    Ross v. Eastport South Manor (LI Boys Tennis)
    Outreach Partner of the Week: Bassick HS, CT

    Wednes
    day, 3/24/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Camden Catholic v. Trenton Catholic (NJ Boys Basketball)
    St. John Vianney v. Neptune (NJ Girls Basketball)
    Jordan Classic Players Named (Tri-State Basketball)
    MSG Varsity V Awards
    Connetquot v. Mt Sinai (LI Boys Lacrosse)
    Bayport-Blue Port v. Commack (LI Boys Lacrosse)
    LI Lutheran Boys Basketball Preview
    LI Lutheran v. Irvington Girls Basketball Preview
    Midwood v. James Madison (NYC Boys Volleyball)
    Tilden v. Canarsie (NYC Boys Volleyball)
    Lincoln v. Franklin D. Roosevelt (NYC Boys Volleyball)
    Lakewood Baseball Preview (NJ Baseball)
    Lou Brogno & Gene Golda Review the Tournament of Champions (NJ Girls Basketball)
    Lindenhurst v. North Babylon, featuring Bria Hartley (LI Girls Lacrosse)
    Student Spotlight: Annette Mims (Smithtown Christian HS, LI) – Soccer
    Morristown Boys Lacrosse Preview
    Jericho v. Bellmore JFK (LI Track)
    MSG Varsity's Kevin Devaney Jr. wins the John Martino Service Award

    Tuesday, 3/23/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Holy Trinity v. Seaford (LI Boys Lacrosse)
    Stepinac v. Pearl River (NY Boys Lacrosse)
    Courtside with Kevin Devaney Jr.
    Gregg Sarra’s Big 10: The Top 10 Winter Teams Regardless of Sport
    Carey v. Seaford (LI Softball)
    Elmont v. Hempstead (LI Softball)
    Bronx Science v. Truman (NYC Boys Volleyball)
    Hamilton v. Lincoln (NYC Boys Volleyball)
    New York State Girls Class “AA” Federation Tournament Preview: Sachem East HS, LI, Christ the King HS, NYC, Murry Bergtraum HS, NYC (NY Girls Basketball)
    Class “LL” Diving Championships (CT Diving)
    Brien McMahon Baseball Preview (CT Baseball)
    Brick Township Head Boys Hockey Coach Bob Auriemma
    Jericho v. Bellmore JFK (LI Boys Track)
    Quad Meet: Malverne, Seaford, Roosevelt & Oyster Bay (LI Boys Track)
    Indoor Football League
    Lafayette v. New Utrecht (NYC Boys Volleyball)
    Alfred E. Smith’s Female Spikers (NYC Boys Volleyball)

    Monday, 3/22/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Rochester East v. Half Hollow Hills West (LI Boys Basketball)
    Half Hollow Hills West v. Albany CBA (LI Boys Basketball)
    Sachem East v. Mount Vernon (LI/NY Girls Basketball)
    Sachem East v. Shenendehowa (LI Girls Basketball)
    Oneonta v. Irvington (NY Girls Basketball)
    Goldstein Academy v. American Studies (NYC Girls Basketball)
    New London v. Stratford (CT Boys Basketball)
    Hillhouse v. Bridgeport Central (CT Boys Basketball)
    Brookfield v. Kolbe Cathedral (CT Girls Basketball)
    Westbury v. Newark (LI Boys Basketball)
    South Bronx v. Bedford Academy (NYC Boys Basketball)
    Medgar Evers v. Wings Academy (NYC Girls Basketball)
    Lakeland v. Averill Park (NY Girls Basketball)
    University v. Trenton Catholic (NJ Boys Basketball)
    John Celestand Discusses the Tournament of Champions (NJ Boys Basketball)
    St. Joseph v. Amity (CT Boys Ice Hockey)
    Hamden v. Fairfield Prep (CT Boys Ice Hockey)
    Marion Central v. North Salem (NY Girls Basketball)
    Miller Place v. Middle Country (LI Girls Lacrosse)
    Center Moriches v. Smithtown East (LI Girls Lacrosse)

    Friday, 3/19/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Division v. Lakeland (NY Girls Basketball)
    Irvington v. Nazareth (NY Girls Basketball)
    Maple Hill v. Blind Brook (NY Boys Basketball)
    North Hunterdon v. Neptune (NJ Girls Basketball)
    St. John Vianney v. Shabazz (NJ Girls Basketball)
    New Canaan v. Fairfield Prep (CT Boys Ice Hockey)
    Darien v. Hamden (CT Boys Ice Hockey)
    “Hit the Ice” with Steven Gelbs
    Harborfields v. Huntington (LI Boys Tennis)
    Half Hollow Hills West v. Huntington (LI Softball)
    Gatorade Players of the Year: Tobias Harris, Kyrie Irving, Brandon Sherrod & Bria Hartley
    Senator Gillibrand Visits Westbury HS, LI
    Westbury Boys Basketball Prepares for Glens Falls
    Damian Andrew Previews Connecticut Basketball Championships
    PSAL Boys Basketball Class “A” Final Preview: South Bronx v. Bedford Academy
    Sound Bite of the Week
    High Five Plays of the Week
    Boys & Girls HS Boys Basketball Team Visits Jimmy Fallon

    Thursday, 3/18/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Shabazz v. Cherokee (NJ Boys Basketball)
    Mendham v. University (NJ Boys Basketball)
    Sacred Heart v. Bridgeport Central (CT Boys Basketball)
    Hillhouse v. St. Joseph (CT Boys Basketball)
    Irvington Girls Basketball Preview with Kevin Devaney Jr.
    Head Football Coach Shawn Poppe of West Milford Retires
    Brian Cushing Comes Home to Bergen Catholic HS (NJ Football)
    Tri-State Basketball Report: Westbury HS, LI; Trenton Catholic HS, NJ; Bridgeport Central HS, CT; South Bronx HS, NYC; North Salem HS, NY
    James Monroe v. St. Raymond (NYC Baseball)
    Horace Greeley Swimathon
    Steve Levy Interviews Brian Cushing
    Outreach Partner of the Week: Deer Park HS, LI

    Wednesday, 3/17/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Stratford v. Wilbur Cross (CT Boys Basketball)
    Tobias Harris named New York State’s Mr. Basketball
    Carl Reuter Previews Hills West v. Rochester East
    Trenton Catholic Boys Basketball Makes USA Today’s Super 25
    Trenton Catholic v. North Hunterdon
    Lou Brogno Discusses the Tournament of Champions (NJ Girls Basketball)
    Blind Brook Boys Basketball Feature with Kevin Devaney Jr.
    Student Spotlight: Andrew Lenzi (Fordham Prep HS, NY) – Wrestling
    Gregg Sarra Reports on Baseball Players Training in the Dominican Republic
    All New York State Hockey Team
    NCAA Tournament Basketball Players from Our Area
    Garfield HS Boys Basketball Feature
    St. Baldrick’s Benefit at Harborfields HS, LI


    Tuesday, 3/16/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Trenton Catholic v. St. Anthony (NJ Boys Basketball)
    Christ the King v. St. Michael Academy (NYC Girls Basketball)
    Sacred Heart of Buffalo v. St. Anthony’s (LI Girls Basketball)
    St. Mary’s (PA) v. Sacred Heart of LI (LI Girls Basketball)
    Branford v. St. Joseph (CT Boys Ice Hockey)
    Trumbull v. Amity Regional (CT Boys Ice Hockey)
    Notre Dame-Fairfield v. Hamden (CT Boys Ice Hockey)
    Fairfield Prep v. Ridgefield (CT Boys Ice Hockey)
    New Canaan v. North Haven (CT Boys Ice Hockey)
    Bloomfield v. Jonathan Law (CT Boys Basketball)
    Bridgeport Central v. New Britain (CT Boys Basketball)
    St. Joseph v. East Hartford (CT Boys Basketball)
    Harding v. Sacred Heart (CT Boys Basketball)
    Kolbe Cathedral v. Regional Hebron/Andover/Marlborough (CT Girls Basketball)
    Courtside with Kevin Devaney Jr.
    South Bronx v. Brooklyn Tech (NYC Boys Basketball)
    Bedford Academy v. Benjamin Banneker (NYC Boys Basketball)
    Brooklyn College Academy v. Queens HS of Teaching (NYC Boys Basketball)
    Frederick Douglass Academy III v. HS for Construction (NYC Boys Basketball)
    Wings Academy v. West 50th Street Campus (NYC Girls Basketball)
    School of the Future v. Medgar Evers (NYC Girls Basketball)
    Stepinac v. Nichols of Buffalo (NY Boys Basketball)
    Salesian v. St. Mary’s of Lancaster (NY Boys Basketball)
    Tori Jarosz and Lakeland HS, NY Prepare for State Tournament
    Sachem East v. Mount Vernon (LI/NY Girls Basketball)


    Monday, 3/15/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Christ the King v. Bishop Loughlin (NYC Boys Basketball)
    Half Hollow Hills West v. Uniondale (LI Boys Basketball)
    Newburgh Free Academy v. Mount Vernon (NY Boys Basketball)
    Harborfields v. Westbury (LI Boys Basketball)
    North Salem v. Stony Brook (NY Girls Basketball)
    Irvington v. Center Moriches (NY Girls Basketball)
    Baldwin v. Sachem East (LI Girls Basketball)
    Maine-Endwell v. Lakeland (NY Girls Basketball)
    Levittown Division v. Harborfields (LI Girls Basketball)
    Gloucester Catholic v. Delbarton (NJ Boys Ice Hockey)
    Hopewell Valley v. West Essex (NJ Boys Ice Hockey)
    Toms River South v. Randolph (NJ Boys Ice Hockey)
    Pascack Valley v. Neptune (NJ Girls Basketball)
    Chatham v. Shabazz (NJ Girls Basketball)
    Bishop Ford v. Kellenberg (NY Girls Basketball)
    Cardinal Spellman v. Sacred Heart of Buffalo (NYC Girls Basketball)
    St. Dominic Reinstates Varsity Football
    Kolbe Catheral v. Prince Tech (CT Boys Basketball)
    Stratford v. Avon (CT Boys Basketball)
    Amity Regional v. Wilton (CT Boys Ice Hockey)
    Suffern v. West Genesee (NY Boys Ice Hockey)
    Stony Brook v. Blind Brook (NY Boys Basketball)
    Latino Student Athletes of the Year

    Friday, 3/12/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    St. Anthony v. Paterson Catholic (NJ Boys Basketball)
    Shabazz v. Collingswood (NJ Boys Basketball)
    Pequannock v. Science Park (NJ Boys Basketball)
    Neptune v. Point Pleasant Boro (NJ Girls Basketball)
    Pascack Valley v. Cranford (NJ Girls Basketball)
    New Providence v. Cresskill (NJ Girls Basketball)
    Stepinac v. Salesian Preview (NY Boys Basketball)
    Salesian v. Nichols (Buffalo) Preview (NY Boys Basketball)
    Suffern Hockey Preview
    Harborfields Pep Rally (LI Boys & Girls Basketball)
    Rob Pavinelli Previews Basketball Championships (LI & NYC Boys Basketball)
    Torrington v. Bridgeport Central (CT Boys Basketball)
    Crosby v. St. Joseph (CT Boys Basketball)
    Brooklyn Community Arts & Media v. Frederick Douglass Academy III (NYC Boys Basketball)
    Bushwick v. High School for Construction (NYC Boys Basketball)
    Dashawn Joyner Overcomes Glaucoma (South Bronx HS, NYC – Basketball)
    Watertown-Pomperaug v. Masuk (CT Boys Ice Hockey)
    “Hit the Ice” with Steven Gelbs
    Lance Stephenson Returns to New York
    Salesian High School’s New Facility
    Sound Bite of the Week
    High Five Plays of the Week

    Thursday, 3/11/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Bishop Loughlin v. Rice (NYC Boys Basketball)
    St. Raymond v. Christ the King (NYC Boys Basketball)
    SS Seward v. Blind Brook (NY Boys Basketball)
    Red Hook v. Tappan Zee (NY Boys Basketball)
    Greenport v. Coleman Catholic (LI Boys Basketball)
    Randolph v. Montgomery (NJ Boys Ice Hockey)
    Hopewell Valley v. Jefferson (NJ Boys Ice Hockey)
    Madison v. West Essex (NJ Boys Ice Hockey)
    Kolbe Cathedral v. Old Lyme (CT Boys Basketball)
    Stratford v. Pomperaug (CT Boys Basketball)
    Tri-State Basketball Report: Salesian, Kolbe Cathedral, Malverne, Brooklyn Tech & Pequannock
    Darien v. West Haven (CT Boys Ice Hockey)
    Greenwich v. Ridgefield (CT Boys Ice Hockey)
    Amity Regional v. St. Bernard Bacon (CT Boys Ice Hockey)
    Immaculate Heart Academy v. Paramus Catholic (NJ Girls Basketball)
    Gill St. Bernard’s v. Eastern Christian (NJ Girls Basketball)
    Brooklyn Collegiate v. Environmental Studies (NYC Girls Basketball)
    Leon Goldstein v. East Harlem Pride (NYC Girls Basketball)
    Cobble Hill v. Brooklyn College Academy (NYC Boys Basketball)
    Asbury Park v. Woodbury (NJ Boys Basketball)
    Lakewood v. Kingsway (NJ Boys Basketball)
    Outreach Partner of the Week: Cardinal McCarrick HS, NJ

    Wednesday, 3/10/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Lakeland v. Cornwall (NY Girls Basketball)
    Locust Valley v. Center Moriches (LI Girls Basketball)
    Irvington v. Highland (NY Girls Basketball)
    North Salem v. Tuxedo (NY Girls Basketball)
    East Rockaway v. Stony Brook (LI Girls Basketball)
    Woodlands v. Burke Catholic (NY Boys Basketball)
    Malverne v. Wyandanch (LI Boys Basketball)
    Stony Brook v. Friends Academy (LI Boys Basketball)
    Pequannock v. Indian Hills (NJ Boys Basketball)
    Science Park v. Garfield (NJ Boys Basketball)
    Avon v. Westhill (CT Boys Ice Hockey)
    St. Joseph v. Stamford (CT Boys Ice Hockey)
    Weston v. Jonathan Law (CT Boys Basketball)
    Greenwich v. East Catholic (CT Boys Basketball)
    Morristown-Beard v. Delbarton (NJ Boys Ice Hockey)
    Cardinal McCarrick v. Trenton Catholic (NJ Boys Basketball)
    Cardinal McCarrick v. Trenton Catholic (NJ Girls Basketball)
    Branden Frazier of Bishop Loughlin, NY Commits to Hofstra
    American Studies v. Fannie Lou Hamer (NYC Girls Basketball)
    Wingate v. Bedford Academy (NYC Girls Basketball)
    Russian Wrestlers from Glen Cove HS, LI
    East Orange v. Paterson Kennedy (NJ Boys Basketball)
    Nassau High School Coaches Clinic (LI Football)
    J Keith Snyder Receives the NYSAHPERD Award (LI Football)

    Tuesday, 3/9/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Newark Central v. University (NJ Boys Basketball)
    Cresskill v. Boonton (NJ Boys Basketball)
    Teaneck v. Old Tappan (NJ Boys Basketball)
    Glen Rock v. River Dell (NJ Girls Basketball)
    New Fairfield v. Darien (CT Boys Ice Hockey)
    Career Magnet v. Bassick (CT Boys Basketball)
    SS Seward High School Playoff Preview (NY Boys Basketball)
    New York State Indoor Track & Field (NY Track)
    New York State Bowling Championships (NY Bowling)
    Gregg Sarra’s Big Ten: The Top 10 Winter Teams Regardless of Sport
    Courtside with Kevin Devaney, Jr.
    LI Lutheran v. Dalton (LI Girls Basketball)
    Student Spotlight: Jonathan Scaralo – Race Car Driving
    University Head Basketball Coach Elijah Allen (NJ Boys Basketball)
    North Jersey Wrap with Lou Brogno


    Monday, 3/8/10
    Boys & Girls v. Cardozo (NYC Boys Basketball)
    John F. Kennedy v. Murry Bergtraum (NYC Girls Basketball)
    Half Hollow Hills West Forfeit
    Baldwin v. Uniondale (LI Boys Basketball)
    LI Boys AA Championship Preview
    Wood-Ridge v. Boonton (NJ Boys Basketball)
    Bogota v. Cresskill (NJ Girls Basketball)
    NJ State Wrestling Championships
    Delbarton v. Don Bosco (NJ Boys Ice Hockey)
    Morristown-Beard v. Seton Hall Prep (NJ Boys Ice Hockey)
    Darien v. New Canaan (CT Girls Ice Hockey)
    Ridgefield v. New Canaan (CT Boys Ice Hockey)
    Westbury v. Elmont (LI Boys Basketball)
    Center Moriches v. Sachem East (LI Girls Basketball)
    Bergen Catholic v. Seton Hall Prep (NJ Boys Basketball)
    Don Bosco v. St. Joseph of Montvale (NJ Boys Basketball)
    West Essex v. West Milford (NJ Boys Ice Hockey)
    Ramapo v. Jefferson (NJ Boys Ice Hockey)
    Hopewell Valley v. Nutley (NJ Boys Ice Hockey)
    Tappan Zee Boys Basketball Feature
    Salesian v. Blessed Sacrament (NY Boys Basketball)
    Cardinal Hayes v. Archbishop Stepinac (NYC Boys Basketball)
    Nichols (Buffalo) v. St. Mary’s (LI Boys Basketball)
    Nassau County High School Coaches Clinic (LI Football)
    St. Anthony’s v. St. John Villa (LI/NYC Girls Basketball)
    St. Mary’s v. St. Joseph Hill (LI/NYC Girls Basketball)
    LI Lutheran v. Dalton (LI/NYC Girls Basketball)

    Friday, 3/5/10
    Sachem East v. North Babylon (LI Girls Basketball)
    Center Moriches v. Harborfields (LI Girls Basketball)
    St. Joseph v. Bridgeport Central (CT Boys Basketball)
    Pequannock v. Hoptacong (NJ Boys Basketball)
    Passaic Tech v. Paterson Kennedy (NJ Boys Basketball)
    Section 1 Tournament Recap with Kevin Devaney, Jr. (NY Boys & Girls Basketball)
    Passaic Valley v. West Essex (NJ Boys Ice Hockey)
    Lakeland v. Chatham (NJ Boys Ice Hockey)
    Morris Knolls v. Toms River South (NJ Boys Ice Hockey)
    “Hit the Ice” with Steven Gelbs
    Newtown v. Stratford (CT Boys Basketball)
    St. Ray’s v. Holy Cross (NYC Boys Basketball)
    Medgar Evers v. Roosevelt (NYC Boys Basketball)
    Fieldston v. Dalton (NYC Boys Basketball)
    Packer Collegiate v. Horace Mann (NYC Boys Basketball)
    Taft v. Fannie Lou Hamer (NYC Girls Basketball)
    Mountain Lakes v. Chatham (NJ Girls Basketball)
    Student Spotlight: Shakim Philips (DePaul Catholic HS, NJ) – Football
    FCIAC Swimming Championships (CT Boys Swimming)
    Michael Landers, Ping Pong Player (The Wheatley School, LI)
    Sound Bite of the Week
    High Five Plays of the Week

    Thursday, 3/4/10
    Longwood v. Half Hollow Hills West (LI Boys Basketball)
    Harborfields v. Wyandanch (LI Boys Basketball)
    Mount Vernon v. Poughkeepsie (NY Boys Basketball)
    Ossining v. Mount Vernon (NY Girls Basketball)
    Peekskill v. Lakeland (NY Girls Basketball)
    Ridgefield v. Greenwich (CT Boys Ice Hockey)
    St. Joseph v. New Canaan (CT Boys Ice Hockey)
    Boys & Girls v. Wings Academy (NYC Boys Basketball)
    ENY Transit Tech v. Cardozo (NYC Boys Basketball)
    Smith v. Martin Luther King (NYC Boys Basketball)
    Far Rockaway v. Midwood (NYC Boys Basketball)
    Tri-State Basketball Report
    Bernards v. Madison (NJ Boys Ice Hockey)
    Monsignor Donovan v. Morristown Beard (NJ Boys Ice Hockey)
    Longwood v. Hills West All Acess (LI Boys Basketball)
    University v. Whippany Park (NJ Girls Basketball)
    Wayne Valley v. Passaic Valley (NJ Boys Basketball)
    New Jersey State Fencing Championships
    St. Luke’s v. King (CT Boys Basketball)
    Outreach Partner of the Week: Mount Saint Ursula

    Wednesday, 3/3/10
    Tappan Zee v. Spring Valley (NY Boys Basketball)
    Nanuet v. Irvington (NY Girls Basketball)
    Kevin Devaney, Jr. Reports from the Westchester County Center
    Stamford v. St. Joseph (CT Boys Basketball)
    Bridgeport Central v. Bassick (CT Boys Basketball)
    Holy Trinity v. St. Mary’s (LI Boys Basketball)
    St. John the Baptist v. Kellenberg (LI Girls Basketball)
    South Shore v. Murry Bergtraum (NYC Girls Basketball)
    Manhattan Center v. John F. Kennedy (NYC Girls Basketball)
    Hunter v. Westinghouse (NYC Boys Basketball)
    Nutley v. Sparta (NJ Boys Ice Hockey)
    Johnson v. Lakeland (NJ Boys Ice Hockey)
    Kittatinny v. Pequannock (NJ Girls Basketball)
    Hawthorne v. Pompton Lakes (NJ Girls Basketball)
    North Salem v. Haldane (NY Girls Basketball)
    Suffolk “AA” Championship Preview: North Babylon v. Sachem East (LI Girls Basketball)
    “On the Mat” with Gregg Sarra and Andy Slawson
    Slalom Championships (NJ Skiing)
    New Jersey State Cheerleading Competition
    Student Spotlight: Brandon Guastafeste (Syosset HS, LI) – Football & Wrestling

    Tuesday, 3/2/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Smithtown West v. North Babylon (LI Girls Basketball)
    Ward Melville v. Sachem East (LI Girls Basketball)
    Pleasantville v. Woodlands (NY Boys Basketball)
    Blind Brook v. Valhalla (NY Boys Basketball)
    Rice v. St. Raymond (NYC Boys Basketball)
    Salesian v. Cathedral Prep (NYC Boys Basketball)
    Westbury v. South Side (LI Boys Basketball)
    Elmont v. Hewlett (LI Boys Basketball)
    Longwood’s Tajric Boggs Injured (LI Boys Basketball)
    New Jersey Region 2, 3 & 4 Wrestling
    Paterson Catholic v. Paterson Kennedy (NJ Boys Basketball)
    Piscataway v. Cardinal McCarrick (NJ Girls Basketball)
    Leake & Watts v. Martin Luther King (NY Boys Basketball)
    Kevin Devaney Previews Section 1 AA Final (NY Boys Basketball)
    Wayne Valley v. Wayne Hills (NJ Girls Basketball)
    King v. Hamden Hall (CT Girls Basketball)
    New Canaan v. Darien (CT Girls Ice Hockey)
    Student Spotlight: Janelle Tschoke (Smithtown Christian HS, LI) – Figure Skating
    Middletown South v. Christian Brothers Academy (NJ Boys Basketball)
    Glen Ridge v. High Tech (NJ Boys Basketball)
    Verona v. Butler (NJ Boys Basketball)
    Gregg Sarra’s Big 10: The Top 10 Winter Teams Regardless of Sport
    John F. Kennedy v. DeWitt Clinton (NYC Boys Gymnastics)

    Monday, 3/1/10 - CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    New York State Wrestling Tournament (NY Boys Wrestling)
    Gregg Sarra Recaps the Weekend in Albany (NY Boys Wrestling)
    Lakeland/Panas v. Suffern (NY Boys Ice Hockey)
    Rye v. Yorktown (NY Boys Ice Hockey)
    Mount Vernon v. New Rochelle (NY Boys Basketball)
    Poughkeepsie v. North Rockalnd (NY Boys Basketball)
    Haldane v. Valhalla (NY Girls Basketball)
    North Salem v. Blind Brook (NY Girls Basketball)
    Plainfield v. St. Patrick (NJ Boys Basketball)
    Neptune v. Colts Neck (NJ Girls Basketball)
    Longwood v. Lindenhurst (LI Boys Basketball)
    Bay Shore v. Half Hollow Hills West (LI Boys Basketball)
    Mountain Lakes v. Pequannock (NJ Boys Ice Hockey)
    Trinity Catholic v. St. Joseph (Ct Girls Basketball)
    Jefferson v. ENY Transit Tech (NYC Boys Basketball)
    Wadleigh v. Boys & Girls (NYC Boys Basketball)
    Lincoln v. Wings Academy (NYC Boys Basketball)
    Harborfields v. Bayport-Blue Point (LI Boys Basketball)
    Wyandanch v. Stony Brook (LI Boys Basketball)
    Holy Trinity v. St. John the Baptist (LI Boys Basketball)
    Briarcliff v. Nanuet (NY Girls Basketball)
    Irvington v. John F. Kennedy (NY Girls Basketball)
    Albertus Magnus v. Lakeland (NY Girls Basketball)
    Pearl River v. Peekskill (NY Girls Basketball)
    Behind the Scenes at the Westchester County Center with Kevin Devaney
    Bishop Loughlin v. Christ the King (NYC Boys Basketball)
    Morris Knolls v. Morristown-Beard (NJ Boys Ice Hockey)
    Center Moriches v. Stony Brook (LI Girls Basketball)
    Harborfields v. Kings Park (LI Girls Basketball)
    Chris Freire (Connetquot HS, LI) Overcomes Illness to Compete in Mixed Martial Arts
    New Canaan v. Darien (Girls Ice Hockey)

    Friday, 2/26/10
    Section 1 Postponements
    Kevin Devaney Discusses Section 1 Basketball
    PSAL Preview
    St. Mary’s v. Holy Trinity (LI Girls Basketball)
    Sacred Heart v. St. Anthony’s (LI Girls Basketball)
    NYC Basketball Scores
    CHSSA Preview
    Smithtown West v. Northport (LI Girls Basketball)
    Walt Whitman v. Ward Melville (LI Girls Basketball)
    Student Spotlight: Dale McDonald, Roosevelt HS, LI (Soccer & Track)

    Thurs
    day, 2/25/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    St. Augustine Prep v. Delbarton (NJ Boys Ice Hockey)
    Roxbury v. West Morris (NJ Boys Ice Hockey)
    Tappan Zee v. Peekskill (NY Boys Basketball)
    Port Chester v. Spring Valley (NY Boys Basketball)
    Uniondale v. MacArthur (LI Girls Basketball)
    Baldwin v. Massapequa (LI Girls Basketball)
    Brentwood v. North Babylon (LI Girls Basketball)
    William Floyd v. Sachem East (LI Girls Basketball)
    The Soria Brothers, Kings Park HS (LI Boys Wrestling)
    Carmel v. Mamaroneck (NY Boys Ice Hockey)
    Pleasantville v. Nanuet (NY Boys Basketball)
    Woodlands v. Irvington (NY Boys Basketball)
    Ridgefield v. Trinity Catholic (CT Girls Basketball)
    New Canaan v. St. Joseph (CT Girls Basketball)
    Tri-State Basketball Report
    Evander Childs v. Medgar Evers (NYC Girls Basketball)
    DeWitt Clinton v. John F. Kennedy (NYC Boys Basketball)
    Center Moriches v. Wyandanch (LI Boys Basketball)
    Miller Place v. Bayport-Blue Point (LI Boys Basketball)
    Mountain Lakes v. Morristown (NJ Boys Ice Hockey)
    Pequannock v. Jefferson (NJ Boys Ice Hockey)
    Bayonne v. St. Peter’s Prep (NJ Boys Basketball)
    Outreach Partner of the Week: Sleepy Hollow HS, NY

    Wednes
    day, 2/24/10 CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Copiague v. Half Hollow Hills West (LI Boys Basketball)
    Walt Whitman v. Longwood (LI Boys Basketball)
    Center Moriches v. Mattituck (LI Girls Basketball)
    Harborfields v. Mount Sinai (LI Girls Basketball)
    Glenn v. Kings Park (LI Girls Basketball)
    Courtside with Kevin Devaney, Jr. (NY Basketball)
    Section 1 Wrestling Preview (NY Boys Wrestling)
    Darien v. Staples (CT Boys Ice Hockey)
    St. Joseph v. Norwalk (CT Boys Ice Hockey)
    Spotswood v. Cardinal McCarrick (NJ Girls Basketball)
    Lynbrook v. Garden City (LI Girls Basketball)
    South Side v. Division (LI Girls Basketball)
    St. Edmunds v. St. Joseph by the Sea (NYC Boys Basketball)
    Bronx Science v. Fort Hamilton (NYC Boys Basketball)
    West 50th Street Campus v. Samuel Gompers (NYC Boys Basketball)
    Monsignor Farrell v. Stepinac (NY Boys Basketball)
    “On the Mat” with Gregg Sarra and Andy Slawson (Tri-State Boys Wrestling)
    Nassau County Individual State Tournament Qualifier (LI Gymnastics)
    Waldorf v. Portledge (LI Boys Basketball)
    Lawrence-Woodmere v. Portledge (LI Girls Basketball)
    Hunterdon v. Columbia (NJ Boys Fencing)
    Ridgewood v. Bridgewater Raritan (NJ Boys Swimming)
    Mountain Lakes v. Scotch Plains (NJ Boys Swimming)
    Ridgewood v. Westfield (NJ Girls Swimming)

    Tuesday, 2/23/10 CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Paramus Catholic v. Bergen Catholic (NJ Boys Basketball)
    St. John Vianney v. Colts Neck (NJ Girls Basketball)
    St. Rose v. Neptune (NJ Girls Basketball)
    Hamilton v. Valhalla (NY Boys Basketball)
    Blind Brook v. Haldane (NY Boys Basketball)
    Clark Academy v. Martin Luther King (NY Boys Basketball)
    Greenburgh Academy v. Leake & Watts (NY Boys Basketball)
    Kevin Devaney, Jr. Reports on Section 1 Championship Week
    Trumbull v. Stamford (CT Boys Ice Hockey)
    Ridgefield v. Staples (CT Boys Basketball)
    Fairfield Warde v. Stamford (CT Boys Basketball)
    Brien McMahon v. Fairfield Ludlowe (CT Boys Basketball)
    Gregg Sarra’s Big 10: The Top 10 Winter Sports Teams on LI
    All-CHSAA Team and the CHSAA Player of the Year: Jayvaughn Pinkston
    Xaverian v. Molloy (NYC Boys Basketball)
    Cardinal Spellman v. Maria Regina Academy (NY Girls Basketball)
    Bronx Science v. Sheepshead Bay (NYC Girls Basketball)
    Cardozo v. Grand Street Campus (NYC Girls Basketball)
    Lehman v. Frederick Douglass Academy (NYC Girls Basketball)
    Premier Showcase (Football Combine)
    Ossining v. Yorktown (NY Boys Ice Hockey)
    Fox Lane v. Byram Hills (NY Boys Ice Hockey)
    Lakeland v. Fair Lawn (NJ Boys Ice Hockey)
    Mount Olive v. Park Regional (NJ Boys Ice Hockey)
    Student Spotlight: Marissa Madison (Wayne Valley HS, NJ) – Soccer
    Tenafly v. Mountain Lakes (NJ Boys Swimming)
    Northern Highlands v. Mountain Lakes (NJ Girls Swimming)

    Monday, 2/22/10 CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Hewlett v. Floral Park (LI Boys Basketball)
    Jericho v. Elmont (LI Boys Basketball)
    Manhasset v. Westbury (LI Boys Basketball)
    Oyster Bay v. Malverne (LI Boys Basketball)
    Bridgehampton v. Greenport (LI Boys Basketball)
    Stony Brook v. Southold (LI Boys Basketball)
    Wayne Valley v. Paterson Kennedy (NJ Boys Basketball)
    DePaul v. Paterson Catholic (NJ Boys Basketball)
    Carle Place v. Locust Valley (LI Girls Basketball)
    Commack v. Lindenhurst (LI Boys Basketball)
    Bay Shore v. East Islip (LI Boys Basketball)
    Sachem North v. Half Hollow Hills West (LI Boys Basketball)
    Stratford v. Kolbe Cathedral (CT Boys Basketball)
    Wrestling Championships (CT Wrestling)
    White Plains v. Scarsdale (NY Boys Ice Hockey)
    Lakeland/Panas v. Rye Town/Harrison (NY Boys Ice Hockey)
    Iona Prep v. Monsignor Farrell (NY Boys Ice Hockey)
    Manhasset/Roslyn v. Garden City (LI Boys Ice Hockey)
    Levittown v. Oceanside (LI Boys Ice Hockey)
    Center Moriches v. Wyandanch (LI Girls Basketball)
    Southold v. Stony Brook (LI Girls Basketball)
    North Babylon Girls Basketball Team (LI Girls Basketball)
    District 2 Wrestling (NJ Boys Wrestling)
    Paramus Catholic v. St. Joseph of Montvale (NJ Boys Basketball)
    Bergen Catholic v. Don Bosco (NJ Boys Basketball)
    Teaneck v. Holy Angels (NJ Girls Basketball)
    Holy Trinity v. St. John the Baptist (LI Boys Basketball)
    Section 1 Tri-County Basketball Team (NY Boys Basketball)

    Fri
    day, 2/19/10 CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Smithtown East v. Northport (LI Girls Basketball)
    Lindenhurst v. Floyd (LI Girls Basketball)
    Copiague v. Walt Whitman (LI Girls Basketball)
    Islip v. Amityville (LI Boys Basketball)
    Harborfields v. Glenn (LI Boys Basketball)
    Kings Park v. Bayport-Blue Point (LI Boys Basketball)
    Southampton v. Center Moriches (LI Boys Basketball)
    Ramapo v. Don Bosco (NJ Boys Ice Hockey)
    Passaic Tech v. St. Joseph of Montvale (NJ Boys Basketball)
    Villa Walsh v. Kinnelon (NJ Girls Basketball)
    Hicksville v. Uniondale (LI Boys Basketball)
    Farmingdale v. Massapequa (LI Boys Basketball)
    King v. St. Luke (CT Girls Basketball)
    Iona Prep v. All Hallows (NY Boys Basketball)
    PSAL Girls “AA” Seeding Changes
    Irvington Girls Basketball Coach Gina Maher
    Mount Pleasant v. North Rockland (NY Boys Ice Hockey)
    Rye v. Monroe-Woodbury (NY Boys Ice Hockey)
    Fairfield Warde/Ludlowe v. Staples (CT Girls Ice Hockey)
    “Hit the Ice” with Steven Gelbs
    Brooklyn Track & Field Championships (NYC Track & Field)
    LaSalle v. Monsignor Scanlan (NYC Boys Basketball)
    St. Agnes v. Fordham Prep (NYC Boys Basketball)
    Student Spotlight: Joel Santisteban (Lawrence HS, LI) – Football & Lacrosse
    Montclair v. Ridgewood (NJ Girls Swimming)
    Ridgewood v. Ridge (NJ Boys Swimming)
    Central v. The Yeshiva of Flatbush (NYC Boys Basketball)
    High Five Plays of the Week
    Sound Bite of the Week


    Thursday, 2/18/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Peekskill v. Pelham (NY Boys Basketball)
    Kennedy Catholic v. Spring Valley (NY Boys Basketball)
    Roosevelt v. Port Chester (NY Boys Basketball)
    White Plains v. North Rockland (NY Boys Basketball)
    Horace Greeley v. Mount Vernon (NY Boys Basketball)
    Scarsdale v. Ossining (NY Girls Basketball)
    New Rochelle v. Mount Vernon (NY Girls Basketball)
    Nyack v. Pearl River (NY Girls Basketball)
    Woodlands v. Irvington (NY Girls Basketball)
    Holy Family v. Kearny (NJ Girls Basketball)
    Don Bosco v. Wayne Hills (NJ Boys Basketball)
    South Brunswick v. Old Bridge (NJ Boys Basketball)
    West Essex v. Morristown (NJ Boys Ice Hockey)
    Albertus Magnus v. Pleasantville (NY Boys Basketball)
    Dobbs Ferry v. Irvington (NY Boys Basketball)
    Fairfield Prep v. Catholic Memorial (CT/MA Boys Ice Hockey)
    Darien v. Trinity Catholic (CT Boys Ice Hockey)
    Darien v. Notre Dame (CT Girls Ice Hockey)
    Mepham v. Massapequa (LI Girls Cathedral Memorial)
    Tri-State Basketball Report
    New York City Track
    Preston v. Cardinal Spellman (NYC Girls Basketball)
    New Jersey State Individual Bowling Championships (NJ Bowling)
    Millburn v. North Hunterdon (NJ Fencing)
    Hunterdon Central v. Ridge (NJ Fencing)
    Norwalk v. Brien McMahon (CT Boys Basketball)
    Norwalk v. Brien McMahon (CT Girls Basketball)
    Outreach Partner of the Week: Our Lady of Mercy Academy (Syosset, LI)


    Wednesday, 2/17/10CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Pierson/Bridgehampton v. Stony Brook (LI Girls Basketball)
    Comsewogue v. Shoreham-Wading River (LI Girls Basketball)
    Cardinal Hayes v. Mount Saint Michael (NYC Boys Basketball)
    All Hallows v. Xaverian (NYC Boys Basketball)
    Friends v. East Rockaway (LI Boys Basketball)
    East Rockaway v. Friends (LI Girls Basketball)
    Roslyn v. Garden City (LI Girls Basketball)
    Elmont v. Lynbrook (LI Girls Basketball)
    Wilton v. New Canaan (CT Boys Ice Hockey)
    Greenwich v. St. Joseph (CT Boys Ice Hockey)
    Morristown Beard v. Whippany Park (NJ Girls Basketball)
    Kinnelon v. Mountain Lakes (NJ Boys Basketball)
    Sayreville Bowling Team (NJ Bowling)
    Section 1 Track & Field (NY Track)
    Briarcliff Basketball Coach Matt Evangelista Supports his Wife Diana Through Sickness
    Andy Slawson “On the Mat” (Boys Wrestling)
    Student Spotlight: Arielle Shuren (Suffern HS, NY) – Tennis
    Air Rifle Championships (LI Air Rifle)
    Bronxville Squash (NY Squash)

    Tuesday, 2/16/10 –
    CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Nunzio Campanile Hired as Head Coach for Bergen Catholic (NJ Football)
    Boys & Girls v. Jefferson (NYC Boys Basketball)
    Wings Academy v. JFK (NYC Boys Basketball)
    Cardozo v. Forest Hills (NYC Boys Basketball)
    St. Patrick v. Rice (NJ Boys Basketball)
    Half Hollow Hills West v. Christ the King (LI/NYC Boys Basketball)
    Manasquan v. St. Rose (NJ Girls Basketball)
    Colts Neck Girls Basketball (NJ Girls Basketball)
    Suffolk Wrestling Championships (LI Boys Wrestling)
    Nassau Wrestling Championships (LI Boys Wrestling)
    FCIAC Wrestling Championships (CT Boys Wrestling)
    FCIAC Gymnastics Championships (CT Girls Gymnastics)
    Malverne v. Locust Valley (LI Girls Basketball)
    Carle Place v. Oyster Bay (LI Girls Basketball)
    Passaic Tech v. North Bergen (NJ Girls Basketball)
    Jefferson v. Pequannock (NJ Girls Basketball)
    East Christian v. Passaic Valley (NJ Girls Basketball)
    Section 1 Wrestling (NY Boys Wrestling)
    Monsignor Farrell v. Iona Prep (NY Boys Ice Hockey)
    Student Spotlight: Kenny Agostino (Delbarton HS, NJ) – Hockey
    White Plains v. New Rochelle (NY Girls Basketball)
    Courtside with Kevin Devaney, Jr – Preview of Girls Basketball Playoffs
    Fairfield Warde v. Fairfield Ludlowe (CT Girls Basketball)
    Bridgeport Central v. Norwalk (CT Girls Basketball)
    St. Anthony’s Singing Wrestler (LI Boys Wrestling)


    Friday, 2/12/10
    Monroe v. JFK (NYC Boys Basketball)
    Eagle Academy v. Wings Academy (NYC Boys Basketball)
    Lincoln v. Jefferson (NYC Boys Basketball)
    Robeson v. Boys & Girls (NYC Boys Basketball)
    Beacon v. Hendrick Hudson (NY Boys Basketball)
    Somers v. Lakeland (NY Boys Basketball)
    Harrison v. Byram Hills (NY Boys Basketball)
    Class L Indoor Track Championships (CT Girls Track)
    Masters School v. King School (CT Boys Basketball)
    East Islip v. Smithtown (LI Boys Ice Hockey)
    Middle Country v. Sachem (LI Boys Ice Hockey)
    Jefferson v. Lakeland (NJ Boys Wrestling)
    Paramus v. Montville (NJ Boys Wrestling)
    Gregg Sarra & Andy Slawson “On the Mat”
    McDonald’s All American Game Rosters Announced (Basketball)
    Student Spotlight: Tobias Harris (Half Hollow Hills West HS, LI) – Basketball
    North Rockland v. Clarkstown South (NY Boys Ice Hockey)
    “Hit the Ice” with Steven Gelbs
    PSAL Swim Finals (NYC Swimming)
    Danbury v. Norwalk/McMahon (CT Boys Swimming)
    Greenwich Squash Team
    Sound Bite of the Week
    High Five Plays of the Week

    Thursday, 2/11/10CLICK TO WATCH THIS SHOW NOW
    Playoff Changes Due to Snow
    Molloy v. St. Raymond (NYC Boys Basketball)
    South Bronx v. Eagle Academy (NYC Boys Basketball)
    Alfred E. Smith v. Wings Academy (NYC Boys Basketball)
    Taft v. JFK (NYC Boys Basketball)
    Monroe v. Gompers (NYC Boys Basketball)
    Pascack Valley v. Pascack Hills (NJ Girls Basketball)
    Tri-State Basketball Report
    Stuyvesant v. Bronx Science (NYC Boys Swimming)
    Lincoln v. Bedford (NYC Boys Basketball)
    Jefferson v. FDR (NYC Boys Basketball)
    High School Mania
    Mount Sinai v. Westhampton Beach (LI Boys Basketball)
    St. Joseph v. Passaic (NJ Boys Basketball)
    Pompton Lakes v. Waldwick (NJ Girls Basketball)
    Don Bosco v. Ridge (NJ Fencing)
    3 Generations of Pearl River Hoops
    Seaford v. Westbury (LI Girls Basketball)
    Shoreham-Wading River v. Amityville (LI Girls Basketball)
    Walt Whitman v. Sachem North (LI Girls Basketball)
    Solomon Schechter v. Portledge (LI Girls Basketball)
    Solomon Schechter v. Portledge (LI Boys Basketball)
    Livingston v. Millburn (NJ Fencing)
    Governor Livington v. Gil Saint Bernards
    Randolph v. West Windsor (NJ Fencing)
    Outreach Partner of the Week: Chatham HS (NJ)

    Tuesday, 2/9/10CLICK TO WATCH THIS SHOW NOW
    Bellmore JFK v. Syosset (LI Boys Basketball)
    Wyandanch v. Center Moriches (LI Boys Basketball)
    New Rochelle v. Mount Vernon (NY Boys Basketball)
    Samuel Gompers v. Bronx Leadership (NYC Girls Basketball)
    Truman v. Lehman (NYC Girls Basketball)
    Lincoln v. Jefferson (NYC Girls Basketball)
    Suffolk Bowling Championships (LI Bowling)
    Gregg Sarra’s Big 10: This Week’s Top 10 Winter Teams Regardless of Sport
    Trumbull v. Darien (CT Girls Ice Hockey)
    St. Luke’s v. Hopkins (CT Boys Basketball)
    Nassau County Fencing Championships (LI Fencing)
    Nassau County Division 1 Wrestling Qualifying (LI Boys Wrestling)
    Chris DeJesus of Sewanhaka West (LI Wrestling)
    Sports Desk’s Top Stories
    Courtside with Kevin Devaney, Jr.
    White Plains v. New Rochelle (NY Boys Ice Hockey)
    Rye Country Day v. Portledge (NY Boys Ice Hockey)
    Pompton Lakes v. Pequannock (NJ Boys Wrestling)
    Montville v. North Highlands (NJ Boys Wrestling)
    Lakeland v. Parsippany (NJ Boys Wrestling)
    Head Football Coach Doug Wilkins of Mountain Lakes Retires (NJ Football)
    Student Spotlight: Keith Goldberg (Yonkers HS, NY) – Bowling
    Friends v. Glen Cove (LI Girls Basketball)

    Monday, 2/8/10CLICK TO WATCH THIS SHOW NOW
    New Rochelle v. Iona Prep (NY Boys Basketball)
    All Hallows v. Peekskill (NY Boys Basketball)
    Port Chester v. Harrison (NY Boys Basketball)
    Port Chester v. Pelham (NY Boy Basketball)
    Mamaroneck v. Mount Vernon (NY Boys Basketball)
    Sleepy Hollow v. Edgemont (NY Boys Basketball)
    Valhalla v. Tuckahoe (NY Boys Basketball)
    North Rockland v. Spring Valley (NY Boys Basketball)
    Clarkstown North v. Pearl River (NY Girls Basketball)
    Briana Brown of the King School Hits a Milestone (CT Girls Basketball)
    Roosevelt Head Football Coach Don Crummell Retires (LI Football)
    Westbury v. Roosevelt (LI Girls Basketball)
    Herricks v. Carey (LI Girls Basketball)
    Lawrence v. Glen Cove (LI Girls Basketball)
    Elmont v. South Side (LI Boys Basketball)
    League V & VI Wrestling (LI Wrestling)
    Rice v. Christ the King (NYC Boys Basketball)
    Holy Cross v. St. Francis Prep (NYC Boys Basketball)
    St. Joseph v. Piscataway (NJ Boys Basketball)
    Kelly Kulick (Union, NJ): First Female Bowler to Win a Pro Event
    League I & IV Wrestling (LI Wrestling)
    Mamaroneck v. Suffern (NY Boys Ice Hockey)
    Eagle Academy v. Thurgood Marshall (NYC Boys Basketball)
    Rumson v. St. John Vianney (NJ Boys Basketball)
    Ksenia Makarova Prepares for the 2010 Olympics (Figure Skating)
    Cardinal Spellman v. Mount St. Michael (NYC Boys Basketball)


    Friday
    , 2/5/10CLICK TO WATCH THIS SHOW NOW
    Bergen Catholic Head Football Coach Fred Stengel Retires (NJ Football)
    Mike Quick Discusses Stengel’s Retirement
    Mountain Lakes Head Football Coach Doug Wilkins Retires (NJ Football)
    MSG Varsity/Newsday Awards Dinner (LI Winter Sports)
    Mount Vernon v. White Plains (NY Boys Basketball)
    Roosevelt v. Saunders (NY Boys Basketball)
    Harding v. Bridgeport Central (CT Boys Basketball)
    John F. Kennedy v. Wings (NYC Boys Basketball)
    Old Tappan v. Ramapo (NJ Girls Basketball)
    Morris Hills v. West Morris Mendham (NJ Boys Basketball)
    Hit the Ice with Steven Gelbs
    Tom Howard Elected to the Suffolk Sports Hall of Fame (LI Football)
    Roslyn’s Emily Lipari’s College Decision (LI Track)
    Section XI Track (LI Track)
    Suffolk League 1 Swimming (LI Swimming)
    Baldwin v. Carey (LI Boys Basketball)
    Rino DeGuida: A Long Island Student Overcomes His Hearing Impairment
    Millbrook v. Webutuck (NY Boys Basketball)
    Madison v. Bound Brook (NJ Wrestling)
    Pascack Hills v. Paramus Catholic (NJ Girls Basketball)
    Parsippany v. Christian Purnell (NJ Girls Basketball)
    Sound Bite of the Week
    High Five Plays of the Week

    Thursday
    , 2/4/10 - CLICK HERE TO WATCH THIS SHOW NOW
    Pleasantville v. Briarcliff (NY Boys Basketball)
    Herricks v. Oceanside (LI Boys Basketball)
    Anthony Brunetti’s College Decision (LI Football)
    Andrew Turzilli’s College Decision (NJ Football)
    Tri-State Basketball Report: Frederick Douglass Academy (NYC), Boonton HS (NJ)
    Lincoln v. Boys & Girls (NYC Boys Basketball)
    Holy Cross v. All Hallows (NYC Boys Basketball)
    Pequannock v. Morristown (NJ Boys Ice Hockey)
    Milburn v. Eastside (NJ Boys Ice Hockey)
    St. Mary’s v. Holy Trinity (LI Girls Basketball)
    Iona Prep v. Mount St. Michael (NY Boys Basketball)
    Section 1 Diving Championships (NY Diving)
    Pelham v. Rye (NY Boys Ice Hockey)
    Blessed Sacrament v. Sacred Heart (NY Boys Basketball)
    Blessed Sacrament v. Sacred Heart (NY Girls Basketball)
    Bunnell v. Stratford (CT Girls Basketball)
    Fairfield Prep v. Amity (CT Boys Basketball)
    Portledge v. Solomon Schechter (LI Boys Basketball)
    Sleepy Hollow v. Dobbs Ferry (NY Girls Basketball)
    Valhalla v. Hawthorne Cedar Knolls (NY Boys Basketball)
    Roxbury v. Hopatcong (NJ Boys Wrestling)
    Winston Prep v. Community (NJ Boys Basketball)
    Outreach Partner of the Week: Mount St. Michael


    Wednesday, 2/3/10CLICK TO WATCH THIS SHOW NOW
    Dan Foose (Paramus Catholic HS, NJ) Announces His College Plans
    Steven Gelbs Talks with the “Don Bosco 6”
    Mike Quick Discusses the “Don Bosco 6”
    Lou Brogno Covers the Piscataway College Announcements
    Rules and Regulations of Signing Day with Shawna Ryan
    Drew Robinson Talks About the Recruiting Process
    Don McPherson Gives His Thoughts on Signing Day
    Jamie Stuart Has the Latest from St. Anthony’s HS, LI
    2 Stars from Half Hollow Hills West HS, LI Tell Us About their Decisions
    Gregg Sarra Reacts to Long Island Commits
    Malcolm Cater (Riverhead HS, LI) Announces His College Plans
    John Kinder (Lawrence HS, LI) & Jeremiah Kobena (Cardinal Hayes HS, NYC) Talk About Syracuse University with Tara Petrolino
    Mario Tull (Xaverian HS, NYC) Announces His College Plans
    Cole Marcoux’s College Decision (Fieldston HS, NYC)
    Bruce Grant’s College Decision (Fordham Prep HS, NYC)
    Steven Rene (Canarsie HS, NYC) Announces His College Plans
    Reuben Frank (Poughkeepsie HS, NY) Announces His College Plans
    Kevin Devaney Jr. Reacts to Westchester/Hudson Valley Commits
    Revisiting Khairi Fortt’s MSG Varsity Interview
    Damien Andrew Discusses Connecticut Recruits
    The Hofstra Effect
    Carl Reuter Interviews Stony Brook Football Coach Chuck Priore
    Special Guest Syracuse Football Coach Doug Marrone
    More New Jersey Signings: Shakim Phillips (DePaul Catholic HS), TJ Clemmings (Paterson Catholic HS), Bryan Murphy (Don Bosco Prep), Brandon Sacco (Don Bosco Prep), K’waun Williams (St. Joseph – Montvale), Kamal Hogan (St. Joseph – Montvale), Kai Dominguez (St. Joseph – Montvale) & Brandon Vitabile (Bishop Ahr HS)
     

    Tuesday, 2/2/10CLICK TOATCH THIS SHOW NOW
    Nanuet v. Pleasantville (NY Boys Basketball)
    Hawthorne Cedar Knolls v. Alexander Hamilton (NY Boys Basketball)
    Blind Brook v. Valhalla (NY Girls Basketball)
    Putnam Valley v. Ossining (NY Girls Basketball)
    Foran v. Jonathan Law (CT Girls Basketball)
    Introduction to Signing Day with Shawna Ryan
    Gregg Sarra Interviews Malcolm Cater of Riverhead HS
    Brigid Brennan of Northport Wins 2 Events (LI Girls Track)
    Bishop Ford v. Kellenberg (NY/LI Boys Basketball)
    Holy Cross v. Chaminade (NY/LI Boys Basketball)
    Lindenhurst v. Central Islip (LI Boys Basketball)
    Patchogue-Medford v. William Floyd (LI Boys Basketball)
    MSG Varsity Outreach Manager Mark Robinson Discusses NJ Football Recruiting
    Fairfield Prep v. Delbarton (NJ Boys Ice Hockey)
    Hillsborough v. Roxbury (NJ Boys Ice Hockey)
    Summit v. Cranford (NJ Boys Ice Hockey)
    Section 1 Track Meet (NY Track)
    John Jay Cross River v. Harrison (NY Girls Basketball)
    Sleepy Hollow v. Irvington (NY Girls Basketball)
    Fordham Prep v. Iona Prep (NYC Boys Basketball)
    James Madison v. New Utrecht (NYC Boys Basketball)
    Fort Hamilton v. Franklin D. Roosevelt (NYC Boys Basketball)
    Student Spotlight: Ryan Tompkins (Wrestler from Beacon, HS, NY)
    Section 1 Fencing Championships (NY Fencing)
     

    Monday, 2/1/10WATCH THIS SHOW NOW
    Millrose Games: St. Anthony’s, Boys & Girls and Garden City (NY Track)
    Mount Vernon v. New Rochelle (NY Boys Basketball)
    Peekskill v. Poughkeepsie (NY Boys Basketball)
    Greenwich v. Stamford (CT Boys Basketball)
    King School – Brianna Brown (CT Girls Basketball)
    Sachem East v. Commack (LI Girls Basketball)
    Signing Day Preview with Gregg Sarra
    Bridgewater Raritan v. Watchung Hills (NJ Boys Ice Hockey)
    Don Bosco v. Bergen Catholic (NJ Boys Wrestling)
    Ryan Harmer: A Wrestler Dealing with Diabetes (LI Boys Wrestling)
    Minisink Valley v. Monroe Woodbury (NY Girls Basketball)
    Pearl River v. Briarcliff (NY Girls Basketball)
    Clarkstown North v. Nanuet (NY Girls Basketball)
    Clarkstown South Fundraiser for Haiti
    South Side v. Garden City (LI Girls Basketball)
    Hewlett v. Floral Park (LI Boys Basketball)
    Reggie Carter Night at Mineola HS
    Beacon v. Port Chester (NY Boys Wrestling)
    Blind Brook v. Tuckahoe (NY Boys Basketball)
    Ardsley v. Yonkers (NY Boys Basketball)
    Saunders v. Carmel (NY Boys Basketball)
    Ketcham v. Mahopac (NY Boys Basketball)
    Cardinal Hayes v. Stepinac (NY Boys Basketball)

    0
     Comments

    Scores / Schedules

    Latest Tweets

    @MSG_Varsity